baza turystyczna
Wieś Hieronimowo
Można tu zobaczyć:
- ruiny dworu
- mogoła wojenna
- oficyna

 

Wieś położona jest przy drodze z Topolan do Nowej Woli, z dala od okolicznych wsi, w otwartym terenie równinnym, łagodnie opadającym w kierunku rzeki Zacisówki.


Lata 80 - te XVIII wieku – powstanie dworu w stylu barokowym na terenach należących najpierw do Chodkiewiczów, a później do Hieronima Radziwiłła. Majątek nazwano, na cześć założyciela, Hieronimowem.

 

1820 r. Kazimierz Dziekoński, generał wojsk polskich w okresie powstania listopadowego nowym właścicielem Hieronimowa. W otoczeniu rozległego parku, w stylu krajobrazowym, powstał murowany klasycystyczny dwór. Był to obiekt o wysokich wartościach architektonicznych. Wyjątkowy był zwłaszcza portyk rezydencji. Przed dworem znajdował się kolisty podjazd oraz oficyna, którą do dziś możemy oglądać. Za dworem rozciągał się ozdobny ogród zaleją spacerową, prowadzącą nad malowniczy staw. Całość założenia zajmowała obszar o powierzchni około 21 ha.

 

Druga połowa XIX w. - Jadwiga z Dziekońskich Olizarowa  (bratanica generała) wraz z mężem, Aleksandrem – nową właścicielką Hieronimowa

 

1908r. - Olga Ramm wraz z mężem Aleksandrem kupują majątek od wdowy po generale Kazimierzu Dziekońskim.

 

1944r.  – spalenie dworu i oficyny, dewastacja ogrodów. Przejęcie majątku przez Państwowe Gospodarstwo Rolne. Odbudowa oficyny na potrzeby PGR.


1996r.  – przejęcie majątku od Agencji Nieruchomości Rolnych – około 800 hektarów, łącznie z zespołem pałacowo-parkowym przez Stanisława Szczepańczuka.

 

Zespół pałacowy (ruiny dworu, oficyna, park i spichrz) wpisane do rejestru zabytków pod nr rej.: A-420 z 26.11.1958, z 27.11.1958 i z 27.03.1995

Copyright © 2019
projekt strony ......... | oprogramowanie choruzy.pl